Krycia srsť

Je tvrdá a dlhšia. Upravuje sa trimovaním ručne / trimovacím nožom / náprstkami a/alebo trimovacím kameňom (pemza) a vyčesávaním kefou a hrebeňom.

Podsada

Je jemná, mäkká a kratšia. Upravuje sa vyčesávaním furminátorom / kefou a/alebo hrebeňom.

Westíka má jeho srsť chrániť v zime pred chladom a v lete pred slnkom, aby sa mu nespálila pokožka. Westík ako aj každý pes sa ochladzuje jazykom, preto ak je mu v lete teplo, treba ho ochladzovať iným spôsobom a nie ostríhaním srsti. O tom ako správne ochladzovať westíka sa dočítate v článku "Jak správně zchladit psa?", ktorého autorkou je MVDr. Veronika Gesierichová.

Westík patrí k drsnosrstému plemenu. Jeho srsť má byť tvrdá a hrubá. Tým sa odlišuje od iných plemien psov od iných psov s bielou srsťou.

Rovnako ako pri akejkoľvek inej starostlivosti o psa aj tu treba westíka od začiatku na trimovanie privykať. 

Trimovanie

Je bezbolestné vytrhávanie dozretej odumretej srsti.

 • Ak má náš westík mäkkú srsť zapríčinenú strihaním, tak mu prvé trimovania môžu byť nepríjemné a môže byť citlivý. Akonáhle dôjde k zmene srsti z mäkkej na tvrdú, už to nášmu westíkovi nebude spôsobovať žiadne problémy.
 • Ak má náš westík mäkkú a vatovitejšiu srsť už od narodenia, trimovaním nemusí dôjsť k zmene srsti z mäkkej na tvrdú. Ale po skúsenostiach našich aj našich známych môžeme povedať, že väčšinou k tej zmene došlo aj u vatovitejšich šteniatok. :)

Najcitlivejšie miesta, ktoré niektorí chovatelia netrimujú, ale radšej strihajú, sú hrudník, uši a chvost.

Najväčšie zmeny pri prechode zo strihania na trimovanie sú viditeľné najskôr na chrbte.

,,Trimovanie nie je prestíž výstavných westíkov. Trimovať by sa mal každý westík!"

Kedy prvýkrát trimovať

Prvú skúsenosť s trimovaním by náš westík mal mať u chovateľaSamozrejme, nejde ešte o trimovanie v pravom slova zmysle. Také pravé trimovanie sa robí v 4. mesiacoch veku šteniatka a záleží to od typu a kvality srsti šteniatka.

Ako často trimovať

Interval v akom rozmedzí sa má westík trimovať je veľmi individuálny. Záleží to od toho v akej kondícii chceme, aby bola srsť nášho westíka, a ako rýchlo srsť nášho westíka rastie.

 • Ak chceme udržať srsť vo výstavnej kondíciitrimovanie treba absolvovať každé 2-4 týždne.
 • Ak chceme udržať srsť v udržiavacej kondícii, trimovanie stačí absolvovať každé 2-3 mesiace.

 

Nášho westíka sme dali do salónu v domnienke, že nám ho správne otrimujú. Avšak v salóne nám westíka ostrihali. Nie je to, bohužiaľ, nič neobvyklé. V salóne nám budú tvrdiť, že nám westíka správne upravia, a nakoniec opak je pravdou. 

 

Ak sme nemali možnosť vidieť a cítiť srsť trimovaného westíka, tak sa necháme salónmi ľahko oklamať. Preto je dobré, keď predtým navštívime chovateľa westíkov alebo sa zúčastníme výstavy či stretnutia westíkov, kde sa stretneme s westíkmi, ktorých srsť je trimovaná.

Videá ako trimovať

Prvé trimovanie šteniatka westíka

Trimovanie dospelého westíka

Pozitíva trimovania

Trimovaná srsť

 • je samočistiaca
 • lepšie chráni nášho westíka pred nepriaznivým počasím a pred slnkom (westík sa ochladzuje jazykom)
 • je pri pravidelnom trimovaní hustejšia
 • je tvrdá
 • robí westíka westíkom

,,Trimovanie sa zvládne naučiť každý!"

Negatíva trimovania

 • úprava je časovo náročnejšia
 • len veľmi málo salónov nášho westíka správne otrimuje a výstavne upraví
 • je to drahšie

Ak chceme nášho westíka strihať, lebo sa obávame toho, že trimovanie je bolestivé alebo že nášmu westíkovi je v lete horúco, tak by sme mali vedieť, že trimovanie odumretej zrelej srsti nie je bolestivé a ochladzovať westíka by sme mali inak a nie ostríhaním jeho srsti (o tom ako správne ochladzovať westíka sa dočítate v článku "Jak správně zchladit psa?", ktorého autorkou je MVDr. Veronika Gesierichová).

 

Jediný dôvod, kedy je strihanie westíka prijateľné, je pri zdravotných problémoch so srsťou a kožou westíka alebo veľmi vysoký vek westíka na prvé trimovanie.

Každý iný dôvod je neospravedlniteľný a je to hrubé nerešpektovanie potrieb a výmeny srsti u westíka! Komu sa trimovanie nepáči, ten si môže vybrať plemeno, ktoré sa netrimuje!

Pozitíva strihania

 • úprava je menej časovo náročnejšia
 • v každom salóne vám westíka ostrihajú
 • zvládne to každý
 • je to lacnejšie

Negatíva strihania

Strihaná srsť

 • stráca svoju ochrannú schopnosť
 • je mäkká, jemná
 • sa špiní a o to častejšie je nutné westíka sprchovať, čo znova škodí jeho srsti, ktorá vplyvom vody mäkne, a pokožke, ktorá sa vysušuje
 • sa prestáva vymieňať, začne svrbieť a môže byť pôvodcom rôznych kožných ochorení
 • rôzne strihy robia westíka menej westíkovským

,,Tak ako šaty robia človeka, tak aj westíka robí jeho srsť westíkom!"

Caesar, Fergie a Aron sú trimovaní každých 3-6 týždňov

Nechceme, aby mal náš westík takúto dlhú "sukničku" (srsť na bruchu)?

Nemusíme nášho westíka trimovať tak, že mu budeme nechávať dlhú "sukničku". Oveľa praktickejšie pre bežný život je kratšia alebo žiadna "suknčika", a preto môžeme "sukničku" otrimovať nakrátko, prípadne môžeme striedať trimovanie so strihaním.

 

Takto otrimovaný westík sa ešte ľahšie udržiava čistý a môžeme s nim ísť kdekoľvek, aj na miesta plné bodliakov a inej buriny. Už nebudeme musieť siahnúť po nožniciach či strojčeku, aby ste nášmu westíkovi uľavili od vetvičiek, lístia a buriny zachytených do srsti :-)

Odkaz od Sunnynkinej paničky: Nevzdávajte sa, ak výsledky trimovania neuvidíte hneď. Kým sa obnoví srsť, trvá to cca 8-12 mesiacov. Vydržte, stojí to za to! A hlavne si vyberte dobrý psí salón, kde Vám psa neostrihajú a dokážu aj poradiť.
Ostríhaná

SUNNY adoptovaná z OZ Pes v núdzi, trimovaná od 4-5 rokoch

cca 2-ročná
Otrimovaná
cca 4-ročná

 

JESSIE trimovaná od 4 rokov
Odkaz od Jessienkinej paničky: odkedy sme Jessie doniesli bolo to samé: vyrážka na chrbte, mastná koža, zapareniny atď. Pomaličky sme prechádzali na trimovanie a postupne všetko mizlo  teraz má kožu bez problémov, dokonca aj pigment jej počas chorôb stmavol a teraz je skoro ružový (klop, klop). A teraz, na SŠ sme mali robit SOČku, rozhodla som sa ako tému si zvoliť WHWT, či už pri histórii, alebo všade kde som hľadala sa skloňovalo slovo trimovanie. Netreba sa báť my máme Jessie 5 rokov a má 6 trimovať sme začali pred 2 rokmi. Znáša to v poriadku, raz sme boli u profesionálky a už si ju robím sama  učím sa, pomaličky ale ide to  Ale jasné, že záleží od každého psíka a majiteľa individuálne, takže tak, toto sú len moje skúsenosti  a hodnotím trimovanie len a len pozitívne
Pred a Po ostrihaní
Pred a Po trimovaní

Zoznam trimujúcich na Slovensku

Na Slovensku je veľmi málo salónov, kde westíka správne otrimujú alebo výstavne upravia. Najlepšie nášho westíka upraví chovateľ westíkov alebo nám aspoň niekoho odporučí!

Bratislava

 • salón TRIM ŠTÚDIOwww

Hlohovec

 • Nicola Mille

Košice

 • salón HAVKÁČIKwww

Poprad

 • salón KITTYwww

Púchov

 • salón FRISÉwww

Vypísaní sú iba tí, s ktorými máme my alebo naši známi výborné skúsenosti s úpravou a trimovaním našich westíkov!

Zoznam trimujúcich v Česku

nájdete na Westieinfo.com

Potom VITAJTE na našej stránke!

Flag Counter